Home   Medway   Sport   Article

Medway Messenger Youth League results (18/11/18)

By KentOnline reporter

Under-7 Trophy Event:

Under-7 Division Earth: Wigmore Youth 5 Wigmore Youth Wanderers 1, New Ash Green Predators 6 Horsted Youth 2.

Under-7 Division Jupiter: Medway Utd East 1 Iwade Herons Utd 9, Cliffe Woods Colts 11 Milton & Fulston United 1.

Under-7 Division Mars: Iwade Herons Colts 5 Strood Utd 1, Pegasus 81 10 Woodpecker 2.

Medway United East (blue) take on Iwade Herons United in the Under-7 Trophy Event Picture: Phil Lee
Medway United East (blue) take on Iwade Herons United in the Under-7 Trophy Event Picture: Phil Lee

Under-7 Division Neptune: Cuxton 91 Cannons 5 Cuxton 91 Lions 0, Bredhurst Juniors 20 Rainham Eagles 1.

Under-7 Division Pluto: Real 60 Tigers 1 Real 60 Panthers 3, New Road Giants 3 Woodcoombe Youth 2.

Under-7 Division Saturn: Rainham 84 0 New Ash Green Mercurials 7, Rainham Kenilworth 0 New Road 16.

Under-7 Division Venus: Hempstead 4 Bredhurst Juniors Youth 2, Sheerness East Youth 1 Medway Utd West 6.

Under-8 Trophy Event:

Under-8 Division Earth: New Road Giants 0 Thamesview Rangers 11, Bredhurst Juniors Youth 5 Medway Utd East 1.

Under-8 Division Jupiter: Cliffe Woods Colts 12 Cliffe Woods Colts Athletic 0, Wigmore Youth Wanderers 0 Strood Utd 5.

Under-8 Division Mars: Rainham Eagles 0 Bredhurst Juniors 16, Iwade Herons Rovers 1 New Road 1.

Under-8 Division Neptune: Horsted Youth 6 Rainham 84 0, Medway Rovers 1 Milton & Fulston Utd 9.

Under-8 Division Pluto: Medway Utd West 6 Pegasus 81 1, Thamesview 2 Real 60 Lions 6.

Under-8 Division Saturn: Sheerness East Dynamos 1 Iwade Herons Athletic 3, Strood 87 3 Hempstead Valley Harriers 4.

Under-8 Division Venus: Milton & Fulston Utd 1 Cuxton 91 2, Lordswood Youth 2 Horsted Youth Utd 4.

Under-12 Division 1: Cuxton 91 Cobras 3 Omega 92 Spartans 4, Bredhurst Juniors 4 Medway Utd North 2, Strood Utd 0 Lordswood Youth 6, Omega 92 0 Cobham Colts Blue 4, Woodpecker 3 Meopham Colts Yellow 1.

Woodcoombe Youth under-10s, left, go head-to-head with Real 60 Lions Picture: Phil Lee
Woodcoombe Youth under-10s, left, go head-to-head with Real 60 Lions Picture: Phil Lee

Under-12 Division 2: Cobham Colts Red 4 Cuxton 91 Warriors 0, Meopham Colts Red 5 Cuxton 91 Falcons 0, Real 60 Leopards 4 Cliffe Woods Colts 0, Medway Utd West 3 Hempstead Valley Colts 0.

Under-12 Division 3: New Road 4 Thamesview 1, Sheerness East Youth 2 New Road Blues 3, Rainham Kenilworth 6 Chatham Riverside 1.

Under-13 Division 1: Anchorians Athletic 1 Cobham Colts 5, Real 60 Lions 1 Hempstead Valley Rangers 1, Pegasus 81 Flyers 5 Bredhurst Juniors 2, Hempstead Valley 2 Meopham Colts Red 8, Woodpecker 2 Rainham 84 Devils 2, Cuxton 91 Mavericks 12 Chatham Riverside 0.

Under-13 Division 2: Bredhurst Juniors Youth 4 Pegasus 81 Colts 2, Meopham Colts Black 1 Milton & Fulston Utd 3, Rainham 84 Warriors 2 Anchorians Jaguars 3, Cuxton 91 Utd 12 New Road 0, Lordswood Youth 1 Strood 87 9, Northfleet Eagles White 2 Anchorians Panthers 2, Anchorians Jaguars 8 Milton & Fulston Utd 4.

Under-14 Division 1: Hempstead Valley 0 Bredhurst Juniors 5, Punjab Utd 2 Northfleet Eagles 0, Strood 87 0 Real 60 Tigers 4, Thamesview 3 Pegasus 81 4.

Under-14 Division 2: Cuxton 91 Orange 2 Meopham Colts Red 8, Milton & Fulston Utd 3 Anchorians Lions 3, Wigmore Youth 4 Anchorians Pumas 5, Medway Utd 4 Anchorians Jaguars 0.

Under-15 Division 1: Black Lion Youth 0 Thamesview 4, Pegasus 81 1 Real 60 Panthers 3, Milton & Fulston Utd 2 Eagles 4, Bredhurst Juniors 1 Rainham Kenilworth 2, Longfield Tigers 11 New Road 1, Wigmore Youth Whippets 1 Wigmore Youth 4.

Under-15 Division 2: Hempstead Valley 9 Anchorians 4, Chatham Riverside Rangers 7 Cliffe Woods Colts 0, Rainham 84 Devils 8 Rainham Eagles Athletic 1, Real 60 Lynx 13 Rainham 84 Warriors 0.

Under-16 Kent Cup, second round: Anchorians Utd 1 Welling Utd 12.

Under-16 Division 1: Woodpecker Utd 5 Walderslade 0, Lordswood Youth 5 Bredhurst Juniors 1, Chatham Riverside 3 Hempstead Valley 3, Cobham Colts 3 Thamesview 1.

Under-16 Division 2: Anchorians 4 Bredhurst Juniors Youth 1, New Road 2 Woodpecker Rovers 1, Pegasus 81 Flyers 0 Pegasus 81 Colts 1, Rainham Eagles 2 Milton & Fulston Utd 2.

Under-18 Division 1: Bredhurst Juniors Youth 0 Cuxton 91 6, Rainham Kenilworth Rangers 4 Milton & Fulston Utd 1, Eagles White 3 Woodcoombe Youth Utd 1.

Under-18 Division 2: Eagles 7 Thamesview Rangers 2, Thamesview 2 New Road 2, Meopham Colts 3 Eagles Green 9, Real 60 Predators 0 Lordswood Youth 4, Anchorians Utd 2 Wigmore Youth 2.

Anchorians Athletic and Cobham Colts contest the points in Under-13 Division 1 Picture: Steve Crispe
Anchorians Athletic and Cobham Colts contest the points in Under-13 Division 1 Picture: Steve Crispe

Follow us

Like Us on Facebook

Most popular

Kent Travel News

Close This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.Learn More