Home   Medway   Sport   Article

Football fixtures and results - Friday October 11 to Wednesday October 16

FRIDAY OCTOBER 11

FA VASE FIRST ROUND

SC Thamesmead 1-5 Ascot United

SATURDAY OCTOBER 12

LEAGUE 1

Blackpool 1-2 Rotherham
Bristol Rovers 1-0 MK Dons
Oxford 3-0 Doncaster
Peterborough 2-0 Lincoln
Portsmouth 0-0 Gillingham
Rochdale 2-1 Accrington
Southend 1-4 AFC Wimbledon

NATIONAL LEAGUE

AFC Fylde P-P Sutton
Aldershot 0-3 Hartlepool
Barnet 2-2 Woking
Barrow P-P Dover
Eastleigh 0-0 Chorley
Ebbsfleet 1-2 Maidenhead
FC Halifax 0-2 Boreham Wood
Notts County 2-0 Torquay
Solihull Moors 2-1 Bromley
Stockport P-P Dagenham
Yeovil 1-2 Harrogate

NATIONAL LEAGUE SOUTH

Bath 1-1 Maidstone
Chelmsford 1-3 Wealdstone
Concord 0-1 Chippenham
Dorking Wanderers 1-0 Hungerford
Dulwich 2-2 Weymouth
Havant 1-2 Hemel Hempstead
Oxford City 0-1 Dartford
Slough 3-1 Billericay
St Albans 1-3 Eastbourne
Tonbridge 5-1 Braintree
Welling 0-1 Hampton

ISTHMIAN LEAGUE PREMIER DIVISION

Bishop’s Stortford 2-0 Horsham
Bognor 0-4 Potters Bar
Brightlingsea 1-1 Wingate & Finchley
Carshalton 2-2 Kingstonian
Cheshunt 1-2 Worthing
Corinthian Casuals 0-1 Folkestone
Cray Wanderers 3-5 Enfield Town
East Thurrock 1-0 Lewes
Haringey 1-0 Margate
Hornchurch 2-1 Bowers
Merstham 1-4 Leatherhead

ISTHMIAN LEAGUE SOUTH EAST

Three Bridges 0-0 Ramsgate

FA TROPHY PRELIMINARY ROUND

Ashford 2-2 Witham
Aylesbury Utd 2-2 Sevenoaks
Berkhamsted 5-0 Herne Bay
Burgess Hill 0-2 Phoenix Sports
Hythe 1-2 Hastings
Maldon & Tiptree 5-2 Cray Valley
Sittingbourne 1-0 South Park
VCD 1-4 AFC Sudbury
Whitstable 2-2 Ware

FA VASE FIRST ROUND

Chatham 1-1 Beckenham aet
Fisher 3-0 Greenwich
Peacehaven & Telscombe 3-5 Glebe
Punjab Utd 0-3 Newhaven
Rusthall 0-2 Lancing
Sheppey 0-2 Corinthian
Sutton Common Rovers 5-1 Snodland
Welling Town 5-1 Erith & Belvedere

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE PREMIER DIVISION

Bearsted 1-2 Lordswood
Hollands & Blair 0-3 Canterbury
K Sports 3-1 AFC Croydon

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE DIVISION 1

Croydon 2-2 Meridian
Holmesdale 2-0 Greenways
Lewisham P-P FC Elmstead
Rochester 2-1 Lydd
Sutton Ath 3-1 Forest Hill

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE CHALLENGE CUP SECOND ROUND

Bridon Ropes 7-0 Kent Football Utd

SUNDAY OCTOBER 13

LEAGUE 1

Coventry 0-1 Tranmere

FA VASE FIRST ROUND

Kennington 4-2 Crowborough
Southall 4-4 Tunbridge Wells aet
Westside P-P Deal

MONDAY OCTOBER 14

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE CHALLENGE CUP FIRST ROUND

SC Thamesmead 3-3 Erith Town aet (Erith Town won 6-5 on pens)

TUESDAY OCTOBER 15

NATIONAL LEAGUE

Wrexham 0-1 Chesterfield

FA TROPHY PRELIMINARY ROUND REPLAY

Sevenoaks 2-4 Aylesbury Utd
Ware 1-0 Whitstable
Witham 0-2 Ashford

ISTHMIAN LEAGUE PREMIER DIVISION

Folkestone 4-2 Cheshunt
Merstham 1-2 Cray Wanderers

VELOCITY TROPHY

VCD 1-1 Phoenix Sports (Phoenix won 4-3 on pens)

KENT SENIOR CUP FIRST ROUND

Sittingbourne 1-1 Ramsgate (Ramsgate won 5-4 on pens)

FA VASE FIRST ROUND REPLAY

Tunbridge Wells 1-3 Southall

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE CHALLENGE CUP FIRST ROUND

AFC Croydon 1-0 Croydon
Corinthian 6-1 Stansfeld

WEDNESDAY OCTOBER 16

FA VASE FIRST ROUND

Westside P-P Deal

FA VASE FIRST ROUND REPLAY

Beckenham 2-2 Chatham aet (Chatham won 7-6 on pens)

SOUTHERN COUNTIES EAST LEAGUE CHALLENGE CUP FIRST ROUND

Holmesdale P-P Welling Town
Rochester 2-5 Sheppey


More by this author


Close This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.Learn More