Home   Medway   Sport   Article

Football fixtures and results - Friday October 18 to Wednesday October 23

FRIDAY OCTOBER 18

LEAGUE 1

Lincoln 0-0 Shrewsbury
Tranmere 1-1 Southend

SATURDAY OCTOBER 19

LEAGUE 1

AFC Wimbledon 1-0 Portsmouth
Bolton 1-3 Rochdale
Doncaster 2-0 Bristol Rovers
Fleetwood 4-1 Burton
Gillingham 1-2 Peterborough
MK Dons 0-0 Coventry
Rotherham 1-2 Oxford
Wycombe 1-0 Sunderland

FA CUP FOURTH QUALIFYING ROUND

Dartford 2-3 Kingstonian
Ebbsfleet 1-1 Woking
Maidstone 4-1 Kings Langley
Oxford City 2-1 Margate
Welling 0-0 Eastleigh
Weymouth 1-2 Dover

NATIONAL LEAGUE SOUTH

Concord 0-2 Hungerford
St Albans 0-1 Bath
Tonbridge 1-2 Chelmsford

ISTHMIAN PREMIER

Enfield Town 2-1 Cheshunt
Folkestone 1-2 Bognor
Horsham 4-0 Merstham
Leatherhead 2-1 Hornchurch
Lewes 2-3 Cray Wanderers
Worthing 3-0 Brightlingsea

ISTHMIAN SOUTH EAST

Burgess Hill P-P Ramsgate
Cray Valley 2-0 Faversham
East Grinstead 0-3 Whitstable
Haywards Heath 1-1 Hastings
Herne Bay 3-1 Guernsey
Sevenoaks 3-0 Ashford
Sittingbourne 1-0 Hythe
Three Bridges 0-4 Phoenix Sports

KENT SENIOR TROPHY FIRST ROUND

Bearsted 5-2 Rusthall
Bridon Ropes 3-1 Sutton Ath
Corinthian 3-1 Deal
Erith Town 7-0 Meridian
Fisher 2-0 Lewisham
Greenways 2-1 Punjab Utd (at Punjab Utd)
Hollands & Blair P-P Greenwich
Holmesdale 1-4 SC Thamesmead
K Sports 2-0 Tunbridge Wells
Kennington 4-1 Rochester
Kent Football Utd 1-8 FC Elmstead
Lydd 0-7 Beckenham
Sheppey 7-0 Snodland
Welling Town 2-4 Glebe
West Wickham 7-1 Chatham

SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER DIVISION

Crowborough 2-5 AFC Croydon

SOUTHERN COUNTIES EAST DIVISION 1

Forest Hill 1-3 Croydon

SUNDAY OCTOBER 20

LEAGUE 1

Accrington 2-0 Ipswich

KENT SENIOR TROPHY FIRST ROUND

Erith & Belvedere 0-6 Lordswood

MONDAY OCTOBER 21

SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER DIVISION

K Sports 3-2 Chatham

TUESDAY OCTOBER 22

LEAGUE 1

Blackpool 1-1 Wycombe
Bristol Rovers 0-2 Bolton
Burton 1-0 AFC Wimbledon
Portsmouth 1-0 Lincoln
Rochdale 2-0 MK Dons
Shrewsbury 1-1 Gillingham
Southend 1-7 Doncaster
Sunderland 5-0 Tranmere

FA CUP FOURTH QUALIFYING ROUND REPLAY

Eastleigh 4-1 Welling
Woking 0-1 Ebbsfleet

ISTHMIAN PREMIER

Enfield Town 1-1 Hornchurch
Folkestone 4-1 East Thurrock
Horsham 1-1 Cray Wanderers
Margate 2-1 Merstham
Wingate & Finchley 1-2 Bishop’s Stortford
Worthing 1-1 Carshalton

ISTHMIAN SOUTH EAST

Cray Valley A-A Whyteleafe (abandoned due to player injury)

VELOCITY TROPHY

Faversham 0-1 Herne Bay
Hythe 0-1 Ramsgate
Phoenix Sports 2-4 Sittingbourne
Whitstable 3-1 Ashford

SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER DIVISION

Corinthian 3-0 Greenwich
Erith & Belvedere 0-1 Erith Town
Glebe 5-2 Crowborough
Sheppey 4-1 Bearsted
Tunbridge Wells 3-1 AFC Croydon

WEDNESDAY OCTOBER 23

LEAGUE 1

Coventry 2-1 Fleetwood
Ipswich 0-2 Rotherham
Peterborough 4-0 Accrington

ISTHMIAN PREMIER

Kingstonian 0-1 Bognor
Lewes 1-0 Corinthian Casuals

FA VASE FIRST ROUND

Westside 3-4 Deal

SOUTHERN COUNTIES EAST PREMIER DIVISION

Welling Town 0-0 Fisher


More by this author


Close This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.Learn More